عوارض و معایب بعد از کاشت مو برای خانم ها و آقایان

با توجه به تغییر شیوه زندگی، بسیاری از مردان و زنان دچار ریزش مو می شوند و تصمیم به کاشت و پیوند مو می گیرند؛ اما هر روش درمانی ممکن است عوارض و معایبی داشته باشد. معایب بعد از کاشت مو در زنان و مردان یکسان بوده و تفاوت چندانی ندارد.

اغلب مردم تصور می کنند عوارض کاشت موی سر در زنان بیشتر از مردان است و امکان دارد حتی فایده چندانی نیز نداشته باشد؛ اما اینگونه نیست. با توجه به سیستم دفاعی و ایمنی هر فرد، در بدن بعضی از انسان ها برخی عوارض بیشتر نمایان شده و برخی دیگر کمتر نمایان می شود. عوارض بعد از کاشت مو برای خانم ها و آقایان

اگر به دنبال یافتن پاسخ سوالات خود در رابطه با عوارض کاشت مو طبیعی هستید، با کلینیک رویان سلامت تماس بگیرید و اطلاعات تکمیلی را از مشاوران ماهر و با تجربه این مرکز درمانی دریافت کنید. در این مقاله قصد داریم برخی از معایب بعد از کاشت مو را شرح داده و اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم.

 

معایب بعد از کاشت مو در مردان و زنان در یک نگاه

کاشت مو و ترمیم آن یکی از کم عارضه ترین روش های درمانی بوده که نتیجه آن نیز در بیشتر موارد موفقیت آمیز است. البته هر عمل جراحی با معایبی رو به رو است که حتی اگر در یک کلینیک معتبر و زیر نظر پزشک متخصص انجام شود، خطرات آن را بیشتر می کند.

به طور کلی معایب بعد از کاشت مو تمامی اتفاقاتی است که اغلب به طور طبیعی بعد از هر عمل جراحی رخ می دهد و تنها باید به وسیله مراقبت، رعایت بهداشت و دستورات پزشک از بروز آن ها جلوگیری شود. برخی از معایب نیز امکان دارد ناشی از این باشد که روش درمانی انتخابی متناسب با بیمار نبوده باشد و مشکلاتی را برای او به وجود آورد. حال به طور کلی عوارض کاشت مو چیست؟

عوارضی مانند درد، سوزش، خارش، تورم و قرمزی مواردی است که پس از کاشت مو نمایان می شوند و کاملا طبیعی هستند. این عوارض ناشی از بهبودی و سپری شدن روند طبیعی بیماری است و جای نگرانی ندارد.

عوارض کاشت مو در زنان

برخی از خانم ها احساس می کنند عوارض کاشت مو در زنان بیشتر از مردان بوده و ممکن است جبران ناپذیر باشد. پیشنهاد می دهیم پیش از اقدام به کاشت مو، با پزشک خود مشورت کنید که الگوی ریزش مو در شما مشخص شود و روش درمانی نیز تعیین خواهد شد.

برخی از ریزش موها به دلیل بیماری است که در ابتدا باید درمان شوند؛ اما برخی دیگر به دلیل عوامل محیطی و ژنتیک رخ می دهند. زنانی که از ابتدا موهای نازک و کم پشتی داشته اند، قادر به کاشت مو نیستند. اغلب افرادی که دچار ریزش موی سکه ای یا عقب رفتن خط رویش مو شده اند، بهترین کاندیدا برای کاشت مو به شمار می روند.

شاید جالب باشد بدانید کاشت مو در زنان بسیار آسان تر از مردان است؛ زیرا قادر به انجام روش FUT نیز هستند و قسمت بخیه زده شده در زیر موهای بلند آن ها مخفی می شود. بنابراین باید بگوییم معایب بعد از کاشت مو در زنان تفاوتی با مردان نداشته و تمامی معایبی که در آقایان نمایان می شود، در زنان نیز رخ می دهد.

مشاغل ادامه می دهند - WSJ
مطالب پیشنهادی جدید

 

عوارض کاشت موی سر در مردان

توجه کنید تنها یک درصد امکان دارد عوارض خطرناک کاشت مو در مردان یا دیگر افراد کاندیدای کاشت مو رخ دهد؛ اما عوارض طبیعی اغلب از همان ساعات ابتدایی نمایان می شوند. به طور کلی عوارض کاشت موی سر در مردان به شرح زیر است:

 • بروز حساسیت به داروهای بی حسی؛
 • عوارض ناشی از عمل جراحی؛
 • درد و خارش در ناحیه پیوند؛
 • عفونت؛
 • چشم درد، ورم و سردرد؛
 • سکسکه و سرفه؛
 • رویش ضعیف در خط مو؛
 • تراکم کم مو و ظاهر غیر طبیعی؛
 • درد و ورم در ناحیه دهنده؛
 • جوش و کیست های مویی؛
 • التهاب پوست سر و فولیکول های مو؛
 • خونریزی؛
 • ریزش موی شوکی و به یکباره.

البته چندان جای نگرانی نیست. تمامی این موارد طبیعی است و زیر نظر پزشک در یک کلینیک معتبر درمان می شوند. به طور کلی بدن امکان دارد به داروهای بی حسی واکنش نشان دهد. برای پیشگیری از حساسیت های نادر به داروهای اتاق عمل و معایب بعد از کاشت مو، توصیه می کنیم پیش از کاشت مو، آزمایش هاییی همچون نوار قلب را انجام دهید.

اغلب در شش ماه اول پس از کاشت در ناحیه پیوند مو دچار بی حسی می شوند که جای نگرانی نیست و به مرور از بین می رود. همچنین برای درمان درد پس از عمل نیز با استفاده از داروهای مسکن به راحتی قادر کنترل آن هستند.

 

عوارض کاشت مو در سن کم

در برخی از موارد دیده شده که کودکان یا افراد مختلف در سنین پایین دچار ریزش مو می شوند و موهای خود را از دست می دهند. برخی از مردان جوان در دهه بیست سالگی خط رویش موی آن ها عقب رفته که باید با مراجعه به پزشک آن را درمان کنند.

متخصصان با تجربه و ماهر کلینیک رویان سلامت با در نظر گرفتن سن بیمار، ابتدا آزمایش هایی را برای آن ها تجویز می کنند که علت ریزش مشخص شود. متاسفانه برخی از افراد سودجو و غیر متخصص، کاشت مو در سنین پایین را برای کودکان و جوانان انجام می دهند که ممکن است عوارضی مانند باقی ماندن جای اسکار و بخیه، نازایی و غیره را در پی داشته باشد. توصیه می کنیم برای جلوگیری از عوارض کاشت مو در سن کم ابتدا با داروهای تجویزی خود را درمان کنید و اگر نتیجه مطلوب حاصل نشد، اقدامات لازم برای کاشت مو را انجام دهید.

معایب کاشت موی سر در روش های مختلف پیوند مو

هر یک از روش های کاشت مو ممکن است معایب منحصر به فردی داشته باشند؛ زیرا روش برداشت و کاشت مو در هر یک از آن ها متفاوت است و در معایب بعد از کاشت مو تفاوت هایی را ایجاد می کند. در ادامه هر یک از این موارد را شرح می دهیم.

 

عوارض کاشت مو به روش fit

اغلب این روش برای آقایان انتخاب می شود؛ زیرا موهای کوتاهی دارند و برداشت نقطه ای فولیکول ها برای آن ها بهتر است. برخی از عوارض کاشت مو به روش fit را در ادامه شرح می دهیم:

 • خالی و بی مو شدن بانک مو؛
 • به وجود آمدن اسکارهای کوچک و نقطه ای؛
 • ریزش موی شوکی؛
 • از بین رفتن فولیکول ها؛
 • کیست های موی زیر پوستی.

بیشترین عوارض در محل برداشت گرافت های مو رخ می دهد و در محل کاشت اغلب قرمزی و عوارض عمومی نمایان می شود. معایب کاشت مو به روش super fue نیز مانند موارد نام برده است. اغلب روش هایی که فولیکول های مو به صورت دانه دانه برداشت شده و کاشته می شوند، عوارض یکسانی دارند.

جراحی زیبایی بالا تنه - دکتر عظیمی نژادان
مطالب پیشنهادی جدید

عوارض کاشت مو به روش sut نیز تفاوتی با روش fit ندارد. این روش ها تنها در دستگاه ها و تجهیزاتی که به کار می روند، با یکدیگر متفاوت بوده و در روش برداشت مو کاملا مشابه هستند. با توجه به تراکم درخواستی و تشخیص پزشک مربوطه، یکی از روش ها انتخاب می شود.

 

عوارض کاشت مو به روش fut

در این روش برداشت مو متفاوت از روش های قبلی است و به صورت نواری و با استفاده از دستگاه های مخصوصی موهای لازم از بانک مو برداشت می شود و دو ناحیه خالی از مو را به یکدیگر بخیه می زنند. برخی از عوارض کاشت مو به روش fut به شرح زیر است:

 • خونریزی؛
 • التهاب و عفونت در فولیکول ها؛
 • نکروز؛
 • درد طولانی مدت؛
 • بی حسی ماندگار؛
 • باز شدن بخیه ها؛
 • باقی ماندن جای اسکار و ایجاد گوشت اضافی؛
 • ریزش موی شوکی.

البته برخی از این موارد بسیار نادر بوده و تنها به دلیل عدم تجربه کافی جراح در کاشت مو است. برخی از معایب بعد از کاشت مو مانند نکروز در صورتی به وجود می آید که بخیه به درستی زده نشده باشد و خون رسانی در آن ناحیه متوقف شود. در نتیجه احتمال عفونت بالا می رود و بیمار دچار مرگ سلولی در سر خود می شود.

همچنین اگر محل بخیه و برداشت مو به خوبی ترمیم نشود و به دستورات پزشک مربوطه دقت نکنید، اسکار در محل بخیه ایجاد خواهد شد و جای زخم باقی می ماند که جلوه جالبی نیز ندارد. لازم به ذکر است عوارض کاشت مو sut با این روش کاملا متفاوت است؛ زیرا روش برداشت به صورت دانه دانه است و فولیکول ها از نقاط مختلف سر برداشت می شوند.

 

عوارض کاشت مو به روش hrt

در برخی از موارد امکان دارد فرد به طور کامل طاس باشد یا اینکه به دلیل ابتلا به بیماری های مختلفی از جمله دیابت، امکان برداشت مو وجود نداشته باشد؛ در این حال بیمار قادر به کاشت موی طبیعی نیست. معایب بعد از کاشت مو در این روش کمی متفاوت است و با روش های کاشت موی طبیعی فرق دارد.

در این روش گرافت های مو به طور غیر طبیعی و مصنوعی در آزمایشگاه های مخصوصی ساخته شده و به سر بیمار پیوند زده می شود. اما معایب و عوارض کاشت مو به روش hrt به شرح زیر هستند:

 • فولیکول های پیوند زده اندازه ثابتی دارندو رشد نمی کنند؛
 • امکان بروز حساسیت و عفونت وجود دارد؛
 • ایجاد خارش به دلیل استفاده از مواد مصنوعی؛
 • ریزش موهای کاشته شده در صورت چرب بودن پوست سر بیمار؛
 • افزایش کم پشتی موها به دلیل ریزش شوکی؛
 • تغییر حالت در موهای پیوند زده شده به مرور زمان؛
 • هزینه بالای این روش نسبت به دیگر روش ها؛
 • نیاز به ترمیم های دوره ای.

 

در این روش به دلیل آنکه موها به صورت مصنوعی هستند، امکان دارد ظاهر غیر طبیعی داشته باشند و شبیه به کلاه گیس دیده شود. کلینیک رویان سلامت با بهره مندی از دستگاه های مدرن و متخصصان ماهر سعی بر این دارد که هر یک از روش های کاشت مو را به بهترین نحو انجام دهد و از عوارض و معایب بعد از کاشت مو جلوگیری کند.

دو مورد در انگلیس دچار واکنش آلرژیک به واکسن Cfid-19 Pfizer می شوند
مطالب پیشنهادی جدید

با انتخاب یک کلینیک معتبر معایب بعد از کاشت مو را کاهش دهید

برخی از عوارض کاشت مو به طور کاملا طبیعی است و پس از مدتی درمان می شوند؛ اما برخی از عوارض به دلایل انتخاب یک مرکز نامعتبر یا پزشک بی تجربه به وجود می آید که جبران ناپذیر است. کلینیک رویان سلامت با سال ها تجربه در زمینه کاشت مو به روش های مختلف، توانسته است عوارض کاشت و پیوند مو را کاهش دهد و بهترین نتیجه را به دست آورد.

در این مقاله سعی کردیم اطلاعات کاملی را در رابطه با معایب بعد از کاشت مو شرح دهیم که با آگاهی کامل تصمیم بگیرید. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه با مرکز رویان سلامت ارتباط برقرار کرده و اطلاعات تکمیلی را از آن ها دریافت کنید.

 

سوالات متداول

اگر همچنان سوالات بی پاسخی در این زمینه دارید، بد نیست این متن را نیز مطالعه کنید که سوالات رایج در این حوزه را بررسی کرده است.

آیا عوارض کاشت مو به روش hrp خطرناک است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که این روش نسبت به دیگر روش های کاشت مو جدیدتر است و ابزار و دستگاه های استفاده در آن بسیار مدرن و امروزی هستند. تقریبا در هر بار برداشت فولیکول های مو برای کاشت موی طبیعی، 14000 مو در یک جلسه کاشته می شود و نسبت به دیگر روش ها جواب دهی بهتری دارد.

عوارض احتمالی و معایب بعد از کاشت مو نیز تقریبا مشابه با دیگر روش های کاشت موی طبیعی به صورت کم تهاجمی بوده و جای نگرانی نیست و با انجام توصیه های پزشک مربوطه قابل درمان هستند.

عوارض کاشت مو به روش fue چه مواردی است؟

در این روش نیز برداشت فولیکول های مو به وسیله دستگاه های میکروسکوپی صورت می گیرد و برداشت نواری انجام نمی شود. عوارض کاشت مو به روش fue مانند دیگر روش های کاشت موی طبیعی است و بیمار دچار قرمزی، درد، سوزش، خارش و دیگر موارد نام برده در این مقاله می شود.

عوارض کاشت مو به روش ترکیبی چیست؟

در این روش با ترکیب دو روش FUT و FIT نواحی طاس و بی موی سر درمان شده و با توجه به دلایل ریزش مو انتخاب می شود. عوارض کاشت مو به روش ترکیبی مشابه روش FUT است؛ زیرا بیشتر موها به این روش برداشت می شوند.

یکی از بزرگترین معایب بعد از کاشت مو به این روش، باقی ماندن جای زخم و اسکار روی سر بیمار است که البته با روش های ترمیمی و کاشت مو در آن نواحی تا حدودی قابل جبران خواهد بود.

آیا عوارض کاشت مو با لیزر آسیب زننده است؟

عوارض این روش نیز مانند دیگر روش ها است و تا حد زیادی به تجربه پزشک و انتخاب یک کلینیک معتبر بستگی دارد. در این روش با استفاده از یک دستگاه لیزر سوزنی، موها برداشته شده و در نواحی طاس سر کاشته می شوند.

در واقع این روش همان روش های دیگری است که برخی از مراکز نام آن را تغییر داده اند. معایب بعد از کاشت مو با لیزر مانند روش sut است و تفاوتی با آن ندارد.