طراحی ویلا

در این مقاله سعی داریم تا توضیحاتی کاربردی پیرامون طراحی ویلا٬ خدمت شما مطالعه کننده های گرامی ارائه دهیم.

تعریف ویلا: ویلا به خانه هایی گفته می شود که یک یا نهایتا دو طبقه و ورودی مشابه برای زندگی یک خانواده   داشته باشند.

مقدمه

طراحی ویلا ممکن است ساده و سطحی یا زیبا و لوکس باشد. آپشن هایی چون: استخرهای روباز یا سرپوشیده، باغ یا باغچه های بزرگ و زیبا و حیاط و چشمه های ویژه در طراحی ویلای لوکس به چشم می خورد. طراحی ویلا به آن چه که مشتری می خواهد، بستگی داشته و صورت می گیرد. ممکن است طراحی برای ویلایی معمولی با امکانات اولیه ی زندگی و کار راه انداز باشد و یا ویلایی لوکس و اکازیون با حداکثر امکانات جهت مراسم مختلف شامل جشن های عروسی یا دورهمی های خانوادگی و دوستانه انجام پذیرد.

سرآغاز طراحی ویلا

تاریخچه ی پیدایش طراحی ویلا به دوران روم باستان بر می گردد. ثروتمندان و اشرافی که در سطح بالاتری از جامعه بودند، عمدتا به طراحی ویلا می پرداختند. معمولا محیط هایی با مساحت وسیع به این امر اختصاص پیدا می کردند. بعد از سقوط امپراطوری روم به دست کلیسا ها، این اماکن به صومعه تبدیل شدند. اما در نهایت؛ این اشراف زادگان بودند که روی موج تغییرات قرون وسطی مجددا اختیار این ویلاها را در دست گرفتند.

 

خصوصیات معماری ویلا

به منظور طراحی و ساخت ویلا، در ابتدا ایده های متناسب با فضا و زیرساخت سازه ی مورد نظر بررسی می گردد.و در ادامه، این خلاقیت یک معمار کارآزموده و زبردست است که ایده ای مبتکرانه را جهت شکل گیری طرح اولیه ی ویلا می دهد. این طرح بایستی حتی الامکان از زیبایی ها و البته کاربردی و مناسب بودن برخوردار باشد.

سپس مهندس معمار، بسته به متراژ تعیین شده، کار خود را آغاز می کند. بعد از این مرحله؛ با توجه به عناوینی چون زاویه تابش آفتاب و موارد دیگر، مصالح مورد نیاز مهیا شده و با گروهی شامل کارگران و مهندس عمران، کار ادامه پیدا می کند.

اساسا در ابتدای طرح ریزی و ساخت و ساز بناهای گوناگون از جمله ویلا، مواردی چون جهت وزش باد، شرایط و محدوده زمین، موقعیت ویلاهای اطراف و همچنین قوانین و ظوابط ساخت و ساز باید مورد بررسی کامل قرار گیرد و طراحی ویلا نیز از این قاعده مستثنی نیست. مثلا در شمال ایران؛ با توجه به شرایط اقلیمی خاصی که درآن منطقه وجود دارد، طراحی ویلاها کاملا متکی به شرایط جغرافیایی صورت می گیرد.

ویلاها همگی دارای شاخص های متفاوتی در طراحی بنا هستند. عمومی ترین ویژگی در طراحی ویلا این است که در محوطه ای نسبتا باز و وسیع ساخته می شوند. همچنین معمولا اکثر ویلاها، سازه ی اصلی را در مرکز بنا احداث کرده که از بقیه ی اقسام باغ بلندتر بوده و کانون محوطه اطلاق می شود. می توان گفت که بزرگترین قطعه از زمین، متعلق به ساختمان ویلا است و اطراف ویلا را منظره های زیبا، آبنما و درختان احاطه می کنند.

اهمیت و جلوه ی دکوراسیون و دیزاین خارجی در طراحی ویلا نیز بر هیچکس پوشیده نیست. جذابیت ها و زیبایی های بصری، رکن اصلی در طراحی اطراف ویلا محسوب می شود. برای بام ویلاها نیز اغلب بام هایی به صورت شیروانی یا سفالین را انتخاب کرده و در نما نیز آجر و گاهی موزاییک می تواند انتخاب خوبی در راستای زیبا سازی هرچه بیشتر ویلا در نظر گرفته شود.

جهت سفارش طراحی ویلا اینجا کلیک کنید.