سوند فولی و تروما

به طور معمول برآمدگی های مثانه رکتوم به مثانه را رکتوسل می نامند قیمت سوند فولی سه راه و این پدیده زمانی در زنان رخ می دهد که عضلات و بافت هایی که میان رکتوم و مثانه خانم ها وجود دارد، ضعیف شده و به حالت آویزان در بیایند. به برآمدگی مثانه به واژن عموما سیستوسل می گویند و این امر زمانی رخ می دهد که عضلات و بافت هایی که وظیفه ی حمایتی بین مثانه و واژن را برعهده دارند به مرور زمان دچار ضعف شده و در ساختار آن ها کشش ایجاد شود. گاهی برای بیماران نصب سوند در منزل به مدت طولانی یا در بازه زمانی مشخص تجویز می شود.

قیمت سوند فولی سه راه

در بیماران دچار هماچوری آشکار نیز باید از سوندهای بزر گتر استفاده نمود تا از انسداد مجرا توسط لخته های خون و متعاقبا احتباس ادراری پیشگیری شود. در حالی که استفاده از سوند فولی از بروز این مشکلات پیشگیری میکند. کسی که به مدت طولانی(بیش از 10 روز) سوند داشته باشد حتما باکتری در ادرارش وجود خواهد داشت و تا زمانی که سوند وجود دارد ریشه کنی این باکتریها در ادرار غیر ممکن است.بنابراین استفاده طولانی از آنتی بیوتیکها برای “پیشگیری” از عفونت در این بیماران بی علامت نه تنها سودی ندارد بلکه منجر به ایجاد مقاومت دارویی در باکتری شده و کنترل عفونت را مشکلتر خواهد کرد.ضمنا باید دانست بوی بد ادرار در غیاب سایر علائم،الزاما به معنی وجود عفونت ادراری نیست و نیاز به اقدامی ندارد.

به عمل سوند گذاری سونداژ یا کاتتراسیون گفته میشود.

کاربرد اصلی سوندها زمانی است که به هر دلیل تخلیه ادرار به شکل مناسب صورت نمی گیرد. انسداد مجرای ادرار به دلیل یک عارضه یا بیماری که با وجود آن فرد نتواند، به راحتی ادرار خود را تخلیه کند نظیر هیپرتروفی پروستات، سرطان پروستات یا باریک شدن مجرای ادرار. وصل سونداژ در منزل برای بیمارانی که مدت زمان طولانی قادر به تخلیه مثانه نیستند استفاده می شود. پروسه گذاشتن این لوله در علم پزشکی کاتتراسیون یا سونداژ می گویند . به عمل سوند گذاری سونداژ یا کاتتراسیون گفته میشود. این نوع سونداژ توسط پزشک و توسط جراحی های کوچک کار گذاشته می شود.

فروش سوند فولی سه راهسونداژ مثانه باید کاملا استریل توسط کارشناس مجرب و اگاه به اناتومی مثانه انجام گیرد مراکز مجاز خدمات پرستاری برای این منظور توسط وزارت بهداشت در نظر گرفته شده است. همواره یک سر سوند برای تخلیه ادرار در بیرون از بدن قرار میگیرد. 1. ابتدا بسته استریل سوند، سوزن و سرنگ را باز کنید و یکی از سوندهای فولی را بر روی وسایل استریل قرار دهید. یکی دیگر از مزیت های سوند فولی این است که یک بار مصرف نیستند و قابلیت استفاده دوباره دارند. معمولاً این سوندهای فولی به روان کننده آغشته نیستند و پزشک باید قبل از استفاده، برای سهولت به کار گیری آن ها از روان کننده استفاده کند. لذا برای افرادی که به علت بیماری قادر به دفع ادرار خود نیستند یا باید بر تخلیه ادرارشان نظارت باشد ، از سوند فولی استفاده می گردد. در مواردی که بیماری به هر دلیلی قادر به حرکت نباشد، باید از سوند فولی روش لاتکسی برای او استفاده شود.

سوند فولی سه راهدر چه مواردی از سوند فولی درمنزل استفاده می گردد؟ همچنین این سوندها غیرخورنده، ضد انعقاد، سازگار با ارگانیسم بدن، مقاوم در برابر درجه حرارت بالا و پایین می باشند و می توانند در زمان استفاده انعطاف پذیری خود را حفظ نمایند. سوند های فولی سیلیکونی، همچنین دارای ویژگی های عایق کامل، مقاوم در برابر نور و ضد جمع شدگی می باشند و چون در ساخت آن ها از ماده ی سیلیکون استفاده شده است با محیط زیست بسیار سازگار می باشند. سوند فولی که سوندهای ماندگار در مثانه هستند و چه بسا دوراه یا سه راهه باشند که معمولاً جنس آنها از سیلیکون است.

اما نوع دیگر سوندها وجود دارد که هر دو سر آنها در بدن بیمار قرار داده می شود. 6- در انتها لوله متصل به کیسه جمع کننده ادراری با چسب، به پای بیمار فیکس خواهد شد. سوند ادراری از طریق لوله یا کاتتر ادرار را از مثانه خارج می کند. قبل از جایگذاری سوند ادراری بایستی ناحیه تناسلی ، بویژه در زنان ، تمیز شود. درمیان رویدادهای ناگوار تعداد 11 مورد پیدایش راهگذر کاذب، 7 مورد قرار دادن سوند در پروستات یا داخل صفاق، 7 مورد ترومای آلت یا اروزیون مآی پیشابراه و 33 مورد هماتوری واضح بود. دربیماران بستری که سوند فولی دارند، احتمالاً ترومای مجرای ادراری تناسلی همچون عفونت ازعوارض مهم است. یکی از بیشترین موارد مصرف پزشکی استفاده از سوند فولی می باشد که سوند فولی 20 زرد یکی از سوند ها می باشد که در بیمارستان ها و مراكز پزشكی درمانی زیاد وجود دارد و این وسایل برای تسهیل و كمك به روند ادرار در افراد بیمار و افرادی که جراحی انجام داده اند بهكار میرود.

یکی از وسایلی که برای راحتی بیماران که برای آن ها مشکلات فراوانی را ایجاد کرد اختراع شد سوند فولی سه راه بود که توسط شخصی به نام فولی اختراع شد و کمک شایانی به دفع ادرار توسط بیمارانی که به هر دلیلی توانایی دفع ادرار را دارند شد. این مدل از سوند فولی یکی از متداول ترین انواع آن است و در اندازه های مختلف با توجه به اینکه مورد استفاده خانم ها یا آقایان باشند، در دسترس است. کاتترهای متناوب معمولاً طوری طراحی می شوند که یک بار مورد استفاده قرار بگیرند و سپس دور ریخته شوند و یکبار مصرف هستند. درمواردی که ممکن است درسایر موارد باید ازاستفاده از سوندفولی پرهیز کرد. 7. در اغلب موارد لولهی سوند بیش از حد بلند است که باعث پیچ و تاب آن میشود و یا ممکن است به پای بیمار گیر کند.

کاتتر فولی اجازه تخلیه ادرار را در حالی که ادرار به طور معمول در مثانه جمع می شود را به صورت مداوم به بیمار می دهد. هنگامی که وجود یک بیماری یا جراحت ایجاب کند برای دراز مدت به کار گرفته می شود . اصولاً در این مواقع بهتر است بیمار بر روی تخت دراز بکشد. سوندهای فولی در اندازه های مختلف موجود هستند و تشخیص سوند مناسب برای بیمار بر عهده پزشک است. تشخیص انتخاب سایز سوند فولی به عهده معالج می باشد . سیستم تخلیه ادرار با سوند یک سیستم بسته است.بنابراین باید از باز گذاشتن شیر ته کیسه ادراری خودداری کرد.(مگر در مواردی که برای شستشوی مثانه یا به دلایل دیگر با نظر پزشک معالج لازم باشد ته کیسه باز باشد).بسته بودن این سیستم از ورود باکتریها به داخل سیستم ادراری جلوگیری می کند. این سوند ها یکبار مصرف هستند و در مواردی که فقط یکبار نیاز به تخلیه ادرار از مثانه وجود داشته باشد، از این نوع سوند استفاده میشود.